Czym oświetlić nowoczesny salon – część II

Dzisiaj kontynuujemy nasz poradnik dotyczący możliwości oświetlenia nowoczesnego salonu. Z naszego punktu widzenia nie ma to jednak znaczenia, czy dane pomieszczenie nazwiemy salonem, strefą wypoczynku czy też najbardziej prestiżowym miejscem w naszym domu. Uważamy, że są pewne kanony, z których warto skorzystać i sprawdzą się wszędzie.
Tym razem jednak poruszymy dosyć ciekawe zagadnienie, a mianowicie sufit ze skosem, z którego wyprowadzone są kable i … no właśnie, co dalej ? Kable wiszą, a pomysłu brak.

Lampy sufitowe i plafony

Zacznijmy od tego, co na pewno się nie sprawdzi – nie sprawdzą się ani dekoracyjne plafony, ani lampy sufitowe.
Dlaczego ? – odpowiedź nasuwa się sama – tego typu lampy montowane są bezpośrednio do powierzchni sufitu. Ich wygląd i funkcjonalność była testowana w warunkach, gdy sufit był i jest równoległy do podłogi. Wtedy tego typu lampy sprawdzają się oraz „wyglądają”, to znaczy ich funkcja dekoracyjna jest zachowana, a funkcja polegająca na oświetleniu (w miarę równomiernym) też nie jest zakłócona.
Co na pozostaje w takim wypadku ?

Lampy wiszące

Oczywiście, że tak. Lampy wiszące mogą nam pomóc w oświetleniu wnętrz ze skośnym dachem, ale pod pewnymi warunkami :
A. Mocowanie lampy wiszącej nie może być zbyt duże, ponieważ będzie źle wyglądać na skośnym podłożu.
B. Jeżeli jednak mocowanie jest duże, musimy na etapie wykańczania powierzchni sufitu przygotować specjalną „platformę” do zamocowania mocowania równolegle do podłogi.
C. Mocowanie lampy wiszącej z sufitem powinno być wykonane na jednej lince lub jedynie na kablu zasilającym – przy zawieszeniu np. dużego abażura na paru linkach – ze względu na skośny sufit – nie uda nam się poprowadzić tych zawiesi równolegle do siebie, czego rezultatem będzie dziwny wygląd wiszącej lampy, a także możliwe problemy z wypoziomowaniem jej zawieszenia.

Oświetlenie szynowe

Tak, oświetlenie szynowe coraz mocniej wchodzi do popularnych metod oświetlenia mieszkań. Jeszcze niedawno takie rozwiązania widzieliśmy jedynie w sklepach, w witrynach lub restauracjach. Dzisiaj staje się normalnym rozwiązaniem stosowanym w domach. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest uniwersalność oraz funkcjonalność systemów szynowych.
Dodatkowo, w przypadku zastosowania szyn tzw. trójfazowych mamy dodatkowo możliwość sterowania niezależnie trzema obwodami zasilającymi, które są – niczym kable w ścianie – ukryte w metalowej szynie, a ponadto szyny trójfazowe są standaryzowane, co oznacza, że możemy na jednej szynie zastosować produkty różnych producentów.
Dodatkowy atut tego rozwiązania jest taki, że sama szyna jest bardzo wąska, dzięki czemu wygląda dobrze zarówno na suficie prostym jak i skośnym. A kontynuując temat możemy nawet szynę podwiesić do sufitu i wypoziomować ją względem naszej podłogi.
Stąd tak wszechstronna uniwersalność zastosowań systemów szynowych i lamp na szynach.

Call Now ButtonZadzwoń