Funkcjonalne oświetlenie salonu. Strefy oświetlenia. Gorące trendy wnętrzarskie.

Oświetlenie salonu w odpowiedni sposób pomoże nie tylko w podkreśleniu charakteru pomieszczenia, ale będzie również kluczowe dla sprawienia, że stanie się ono bardziej funkcjonalne. Dobór odpowiednich lamp, żyrandoli i kinkietów to istoty element budowania nastroju i klimatu danego wnętrza, co ma z kolei pozytywny wpływ na jakość wypoczywania w takim miejscu. To głównie z tych powodów strefy oświetlenia w salonie powinny zostać zaprojektowane przez specjalistę. Dzięki wsparciu architekta zyskuje się pewność, że przestrzeń w naszym domu będzie prezentowała się atrakcyjnie i jednocześnie pozostanie zgodna z wymogami, które gwarantują zwiększenie komfortu przebywania w niej.

Najważniejsze funkcje salonu

Salon w każdym domu z definicji jest wielofunkcyjnym pomieszczeniem — służy on zarówno jako miejsce do przyjmowania gości, jedzenia posiłków, spędzania chwil w gronie najbliższych, jak i wnętrze, w którym można wypocząć po ciężkim dniu. Architekci coraz częściej tworzą plany, gdzie pokój dzienny jest połączony z kuchnią. Tak zwany open space to rozwiązanie, jakie jeszcze długo nie wyjdzie z mody. Dobrze dobrane oświetlenie salonu pozwala podzielić go na kilka różnych stref — np. wypoczynkowej lub służącej spędzaniu czasu z rodziną.

Żyrandole do salonu posłużą jako główne źródło światła, kinkiety pomogą w budowaniu romantycznej atmosfery, a stojące lampy do salonu LED będą idealną opcją do czytania wieczorami. Warto pamiętać, że iluminacje świetlne w domu już na etapie planowania powinny być brane pod uwagę jako element całej powierzchni pomieszczenia i działać w każdym z jego zakątków. Nie warto ograniczać się jedynie do myślenia o wielkości i kształcie pokoju dziennego.

Oświetlenie do salonu: eksponowanie piękna pomieszczenia

Podstawą w projektowaniu stref oświetlenia w salonie jest zadbanie o odpowiednie światło główne. Niektórzy rezygnują z niego na rzecz rozwiązań takich jak rozmieszczone po całym pomieszczeniu kinkiety do salonu i taśmy LED. Takie działanie to błąd, ponieważ jego konsekwencją jest nierównomierne światło — część pokoju dziennego jest oświetlona, a część zupełnie zacieniona. O ile taki efekt jest pożądany jako element tworzenia przyjemnego klimatu, o tyle oświetlenie do salonu tego typu jest zwyczajnie mało funkcjonalne. Główne źródło światła jest konieczne, aby od czasu do czasu podkreślić całość wnętrza lub po prostu posprzątać. Jako oprawę świetlną w takim przypadku można wybrać tradycyjny żyrandol lub postawić na nieco bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak lampy wiszące, reflektorki i plafony do salonu. Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie szynowe.

Oświetlenie w salonie — rodzaje i natężenie 

Ze względu na specyfikę wnętrza oświetlenie do salonu powinno składać się z co najmniej kilku źródeł światła. Doskonale sprawdzą się połączenia elementów takich jak taśma LED, lampy stojące i wiszące, czy też lampy podłogowe.

Projektanci wnętrz najczęściej dzielą oświetlenie na:

  • zadaniowe,
  • ogólne,
  • nastrojowe.

W pokoju dziennym sprawdzą się żyrandole, plafony i lampy sufitowe, światło punktowe, reflektory, lampy stojące i podłogowe, spotlighty i wiele innych. Najważniejsze jest, aby planując ich rozkład brać pod uwagę kierunek padania strumienia światła i stopień jego natężenia. Normy w tym przypadku wynoszą:

  • 200 luksów dla oświetlenia w strefie relaksu,
  • 500 luksów do czytania,
  • 200-300 luksów w części jadalnianej,
  • 500 luksów w aneksie kuchennym.

Zastosowanie się do wyżej wymienionych wytycznych zapewni mieszkańcom wysoki poziom komfortu.

Salon: oświetlenie w części relaksacyjnej

Pokój dzienny spełnia również funkcję typowo rozrywkową i wypoczynkową. Z tego względu warto pamiętać, aby planując oświetlenie salonu, zadbać by była w nim opcja zachowania półcienia.

Taki efekt pomogą uzyskać lampy do salonu z możliwością regulowania natężenia światła. Nastrojowe oświetlenie do salonu przyda się zarówno przy okazji odwiedzin znajomych, jak i w chwili, gdy domownicy będą odczuwali potrzebę wyciszenia.

Oświetlenie LED salonu i jego zalety

Ciekawym rozwiązaniem jest otoczenie telewizora znajdującego się w salonie oprawą świetlną. W tym celu można wykorzystać taśmy LED lub kinkiety. Oświetlenie tego typu jest bardzo efektowne, pozwala w niebanalny sposób podkreślić charakter danego wnętrza.

Paski ledowe będą się świetnie prezentowały także jako element ozdobny podświetlający sufit, szafki RTV, czy też półkę z książkami.

Oświetlenie do salonu: korekcja proporcji pokoju

Umiejętne operowanie światłem może okazać się pomocne podczas korygowania proporcji ścian. Na przykład podświetlenie górnej części ścian jest w stanie optycznie podwyższyć pomieszczenie i tym samym sprawić, że stworzy się iluzja większej liczby metrów kwadratowych.

Oświetlenie salonu o niewielkim metrażu powinno składać się między innymi z lamp z otwartym ku górze kloszem, z kolei w pokojach dziennych z niskim sufitem najlepiej postawić na montaż plafonów.

Nowoczesne oświetlenie salonu — podążanie za trendami

W ostatnich latach najpopularniejszymi stylami wnętrzarskimi są motywy industrialne, EKO, boho oraz wszelkie przejawy minimalizmu. Nowatorskie rozwiązania w zakresie manipulowania światłem we wnętrzach mieszkań i domów to głównie propozycje wykonane z naturalnych materiałów, o prostych kształtach — najczęściej geometrycznych, a także z możliwością sterowania natężeniem światła, co czyni każdą z lamp wielofunkcyjną.

Oczywiście nie oznacza to, że strojne, bardzo dekoracyjne żyrandole nie są już w cenie. Znajdują one zastosowanie np. w dużych salonach i sypialniach. Modele będące dopasowanymi do charakteru konkretnego wnętrza będą prezentowały się zjawiskowo i jednocześnie uczynią pokój bardziej funkcjonalnym.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości związane z wybraniem odpowiedniego oświetlenia salonu, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Chętnie odpowiemy na pytania i wskażemy najkorzystniejsze rozwiązania. Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Zadzwoń