Oświetlenie pokoju nastolatka to wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale i projektantów. Już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosły. Zazwyczaj ma już swoje zdanie, ale wybór ostateczny podejmują rodzice.
Podstawową zasadą wyboru na której sugerujemy się skupić jest dobre oświetlenie górne, które sprawdzi się przy zabawie i nauce. Aby wzrok dziecka nie męczył się oraz nie psuł, lampa główna powinna świecić światłem rozproszonym. Dobrze sprawdzą się proste, ponadczasowe modele typu Cleoni Aba oraz Ramko Lima. W przypadku obu tych modeli dokonujemy wyboru koloru klosza lampy. Nie wpływa to negatywnie na jakość światła, a sprawia że lampa lepiej wpasuje się w kolorowe wnętrze.
Do pokoi młodzieży często projektuje się również oświetlenie typu reflektor. Taka forma również sprawdzi się, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej wielokrotności oprawy oraz żarówek o szerokim kącie i dużej mocy np. Model Aquaform Ceres, Astro Ascoli. Każdy nastolatek powinien mieć również dobrze oświetlone miejsce pracy jakim jest biurko. Tu najlepiej sprawdza się lampka biurkowa np. Artemide Tolomeo Micro. Szeroka gama kolorów oraz wybitna funkcjonalność sprawia, że lampa jest bestsellerem wśród lamp biurkowych.
Często popełnianym błędem jest skupianie się jedynie na formie lampy, a nie na jej parametrach. Oczom szkodzi za słabe, ale i zbyt intensywne światło. Pokój nastolatka jest zazwyczaj zarazem jego miejscem snu, pracy, odpoczynku i zabawy. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie ściemniacza zamiast włącznika. Pozwoli to nam na bieżąco kontrolować intensywność światła w zależności od aktualnych potrzeb.
Musimy mieć na uwadze fakt, że oświetlenie pokoju nastolatka wpływa na jego samopoczucie, poziom zadowolenia i chęć do pracy i nauki. W zbyt ciemnym pokoju będzie on znużony, w zbyt jasnym – za bardzo pobudzony. Sami musimy wybrać złoty środek, obserwując zachowanie naszej pociechy. A pomóc nam w tym mogą dobrze dobrane lampy.