Plafon kwadratowy to drugi w kolejności najczęściej spotykany kształt tego typu oświetlenia. Takie rozwiązanie jest uniwersalne, gdyż taki kształt łatwo wpasujemy do większości pomieszczeń.
Najpopularniejszą spotykaną aranżacją jest jeden kwadratowy plafon na środku pomieszczenia. Z racji tego, że zazwyczaj plafony mają małą wysokość – jest to duży plus – dzięki temu pomieszczenie zyskuje na przestronności. Tego typu rozwiązanie spodoba się osobom lubiącym minimalizm przy jednocześnie dobrze oświetlonym pomieszczeniu.
Kolejną ciekawą aranżacją jest zestawienie kilku plafonów tego samego modelu w jednym pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach. W końcu im więcej źródeł tym większa ilość światła. Jednak jeśli nie masz dużego pomieszczenia a zależy Ci na takiej aranżacji, rozwiązaniem może być użycie ściemniacza. Ważne by przy takim rozwiązaniu pamiętać by wszystkie plafony były podpięte do jednego ściemniacza.
Kwadratowy plafon najczęściej jest wyposażony w zintegrowane źródło światła w postaci modułu LED. Wynika to z potrzeby równomiernego rozprowadzenia światła, gdzie LED-y świetnie się spisują. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy na wielkości plafonu – ma małą wysokość – co jak już zostało wspomniane wcześniej jest dużym plusem.
Dobór wielkości plafonu jest kolejnym ważnym aspektem. Musimy jednak pamiętać, że w tym przypadku nie możemy się kierować głównie estetyką, gdyż od wielkości jest uzależniona moc, a co za tym idzie, ilość dawanego światła. Skorzystanie z wcześniej wspomnianego ściemniacza będzie w tej kwestii dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu w łatwy sposób dostosujemy ilość światła do naszych potrzeb. Trzeba również pamiętać o tym, że ilość światła jest również zależna od jego barwy. To znaczy, że jeśli wybierzemy plafon w barwie ciepłej – poniżej 3000K – będzie dawał mniej światła niż plafon w barwie zimnej – powyżej 3000K – o tej samej mocy.