Uniwersalne oświetlenie do domu

Coraz częściej nie tylko w przestrzeniach komercyjnych możemy spotkać się z oświetleniem technicznym. Jest to spowodowane coraz szerszą ofertą form tego oświetlenia oraz praktycznością jego zastosowań. Szynoprzewody, oświetlenie szynowe czy reflektory na szynie. Nie ważne jak nazwane, za każdym razem chodzi o – system szynowy. Mechanizm ten cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli odpowiednio dobierzemy wszystkie elementy zestawu, sprawdzi się on świetnie w salonach, długich korytarzach czy kuchni. Oczywiście ten temat jest obszerny co prowadzi do dużego zainteresowania jak i wątpliwości z nim związanych. W tym wpisie postaramy się przybliżyć podstawowe zagadnienia, które ułatwią nam podjęcie decyzji przy doborze takiego systemu.

Jeśli chodzi o podstawowe pytanie czyli – Czym są systemy szynowe? – odpowiedź brzmi – Są to układy oświetleniowe montowane do sufitu dzięki którym można zasilić wiele lamp za pomocą jednej linii. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wielkość, rodzaj oraz kształt przestrzeni, nie ma znaczenia z racji możliwości dostosowania systemu pod to pomieszczenie. Taki system posiada wiele elementów – szyny, łączniki, uchwyty do mocowania, zasilanie, zaślepki oraz oczywiście oprawy – które, dają ogromne możliwości aranżacyjne. Kolejną zaletą a zarazem rozwianiem obaw jest fakt, że pomimo dużej ilości elementów, całość jest bardzo łatwa oraz szybka w montażu. Trzeba pamiętać jednak, że przed dokonaniem zakupu trzeba mieć pewność co do układu oraz ilości elementów.

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest – Jednofazowy 1F czy trójfazowy 3F? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od naszych potrzeb. Ale od technicznej strony chodzi po prostu o to czy chcemy by na szynie uruchamiały się wszystkie źródła światła na raz czy nie. W przypadku gdy chodzi o system jednofazowy jak sama nazwa wskazuje mowa tylko o jednym włączniku do wszystkiego. Natomiast system trójfazowy pozwala na stworzenie trzech niezależnych obwodów. Oczywiście korzystając z drugiego rozwiązania nie musimy – co jest kolejną zaletą – korzystać z wszystkich obwodów. Jeśli dostosujemy system pod podwójny włącznik, będziemy mogli zapalać wybrane źródła światła na szynie. A dowolność tego zastosowania pozwala nam na rozmieszczenie tych źródeł w dowolnym miejscu szyny. Więc w zależności od rozmieszczenia mogą to być reflektory umieszczone na końcach lub tylko po jednej połowie szyny. Dużą zaletą jest również dowolność w postaci późniejszych zmian. W każdej chwili możemy przełączyć reflektor na inną fazę jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kolejną kwestią jest dobór odpowiednich szyn. Szyny przede wszystkim dzielą się na różne długości oraz trzy sposoby montażu. Panującym standardem są długości 1 m, 2 m lub 3 m. Lecz trzeba pamiętać, że nie jesteśmy skazani na dokładnie te długości z racji możliwości łączenia ich ze sobą bądź możliwości cięcia szyn w dowolnym miejscu. Standardowo szynoprzewody montujemy bezpośrednio do powierzchni. Pozostałymi dwoma sposobami montażu jest możliwość podwieszenia ich na specjalnych linkach lub wpuszczenie ich w sufit. W ostatnim przypadku trzeba zakupić specjalne przystosowane do tego szyny.

Systemy szynowe świetnie prezentują się na na planie kwadratu bądź prostokąta. Ale łączniki w różnych wersjach pozwalają na dowolność układów według naszych upodobań i potrzeb. Dzięki temu kształt pomieszczenia nie ma znaczenia. Podstawowe łączniki jakie są dostępne to narożniki (L), łączniki trójdrożne (T) oraz czterodrożne (X). Dzięki nim możemy też w łatwy sposób połączyć system np w kształt litery C, krzyża bądź bardziej złożone układy.

Jeśli już wiemy jaki układ nas interesuje czas dobrać pozostałe elementy. Kolejną bardzo istotną częścią tego systemu, bez którego nie mógł by działać jest zasilanie. Tutaj też mamy kilka rozwiązań do wyboru. Kiedy mówimy o jednej szynie do wyboru mamy końcówkę zasilającą którą wpinamy w koniec szyny. Alternatywą jest element zasilający który wpinamy w dowolną część szyny jak reflektor. Dzięki temu nie ma znaczenia gdzie mamy wyprowadzone przewody zasilające. Gdy mówimy o bardziej złożonym układzie zasilenie go jest jeszcze prostsze gdyż możemy podpiąć je do każdego elementu łączącego szyny ze sobą. Pozostałymi elementami są uchwyty do mocowania oraz końcówki szyn czyli tak zwane zaślepki.

Najprzyjemniejszą rzeczą w kompletowaniu oświetlenia szynowego jest wybór opraw. Na rynku dostępna jest ogromna ilość różnych rozwiązań do wyboru. Ale zanim zaczniemy rozglądać się za tym co nam się podoba, warto pomyśleć o kwestiach technicznych. Trzeba mieć na uwadze to, że oprawy do systemów 1F nie pasują do 3F i odwrotnie. Kolejną ważną kwestią jest ilość potrzebnego światła. Tutaj pojawia się kolejna duża zaleta tego rozwiązania, która bardzo ułatwia wybór, a mianowicie możliwość późniejszego dodania źródła światła. Więc lepiej kupić mniej opraw i później dokupić kolejne w razie takowej potrzeby. Później tak na prawdę mamy dowolność wyboru. Na szynie może być jednocześnie zamontowana zarówno oprawa z modułem LED jak i na zwykłe żarówki. Poza najczęściej wybieranymi reflektorkami dostępne są adaptery pozwalające na zawieszenie zwykłej lampy wiszącej po odpowiedniej jej przerobieniu. Trzeba pamiętać jednak nie wszystkie mają taką możliwość i w tym celu dobrze wcześniej skontaktować się przed dokonaniem zakupu.

Szynoprzewody to świetne rozwiązanie, które z racji ogromnej ilości zastosowań oraz funkcjonalności sprawdzają się w mieszkaniach i domach nie tylko nowoczesnych. Dowolność konstrukcji oraz duża ilość opraw sprawia, że mechanizm sprawdzi się w dużym salonie, kuchni, długim korytarzu oraz mniejszych powierzchniach, jak garderoba lub pralnia. Łatwa możliwość zmiany położenia opraw i kierunku świecenia źródła światła, pozwoli wyeksponować wybraną część pomieszczenia. Ponadto, systemy szynowe są praktyczne z racji możliwości włączenia tylko wybranej ilości źródeł światła czy możliwości zastosowania w nich systemu ściemniania. Takie rozwiązanie spodoba się osobom wymagającym, które cenią prostotę, użyteczność oraz lubią proste wybory przy dużej ilości możliwości.

Uniwersalność takiego systemu idealnie wpasuje się w rozwiązania komercyjne. Począwszy od budynków biurowych, handlowych czy czysto przeznaczonych do pracy. Poprzez pokoje nowoczesnych hoteli, oryginalnych restauracjach, kawiarniach oraz barach. Czy kończąc na aranżacjach salonów fryzjerskich i kosmetycznych, galeriach sztuki, sklepach lub pracowaniach fotograficznych.

Mamy nadzieje, że ten wpis przybliżył Wam zagadnienie jakim są szynoprzewody oraz pokazał jakie zalety ma wybór właśnie takiego rodzaju oświetlenia. Poniżej znajduje się do oświetlenia szynowego na naszej stronie.

Szynoprzewody 1F oraz 3F.

Call Now ButtonZadzwoń